Myśliwi pytają - prawnicy odpowiadają - 9/2018
 
Pytanie:
Zarząd okręgowy PZŁ uchylił decyzję zarządu koła o przyjęciu w poczet członków kilku myśliwych. Decyzja ta została dostarczona zainteresowanym przed rozpoczęciem walnego zgromadzenia wyborczego, które jednak zadecydowało o dopuszczeniu tych myśliwych do głosowania. Spowodowało to, że w głosowaniu brały udział osoby nienależące do koła. Czy takie głosowanie i walne zgromadzenie jest ważne?
Nazwisko i adres znane redakcji
Odpowiedź:
W opisanym przypadku mamy do czynienia z uchyleniem uchwały o przyjęciu do koła w ramach statutowego prawa nadzoru zarządu okręgowego nad kołami łowieckimi (§ 133 pkt 8 w powiązaniu z § 173 ust. 2 Statutu PZŁ). Uchwały podjęte w opisanym trybie, mimo że przysługuje od nich odwołanie na zasadach opisanych w § 171 ust. 2 Statutu PZŁ, są prawomocne z chwilą ich podjęcia. Tym samym wymienione osoby utraciły członkostwo w kole. Skoro przed walnym zgromadzeniem przekazano im stosowną decyzję, w czasie trwania tegoż zgromadzenia nie były już członkami koła i nie mogły brać udziału w głosowaniach.

Jednocześnie, zgodnie z zapisami Statutu PZŁ (§ 168 ust. 1), warunkiem podejmowania uchwał przez walne zgromadzenie członków koła jest wymagana obecność co najmniej połowy liczby członków danego organu. W przedstawionym przypadku jest istotne, czy podczas zgromadzenia było kworum (połowa członków koła). Jeżeli tak, to walne zgromadzenie mogło podejmować wiążące uchwały, natomiast w sytuacji, gdy wymaganej co najmniej połowy liczby członków koła w danym dniu na walnym nie było, wszystkie podjęte na tym walnym zgromadzeniu uchwały nie mają mocy prawnej i muszą zostać uchylone przez zarząd okręgowy. Statut PZŁ nie przewiduje możliwości unieważnienia walnego zgromadzenia jako takiego.

 

 

 
 
Copyright © by Łowiec Polski - Wszelkie prawa zastrzeżone
stat4u