Myśliwi pytają - prawnicy odpowiadają - 9/2018
 
Pytanie:
Czy w obecnych uwarunkowaniach prawnych można uzyskać pozwolenie na posiadanie myśliwskiej broni palnej przed ukończeniem 21. roku życia?
Nazwisko i adres znane redakcji
Odpowiedź:
Zgodnie z zapisami ustawy o broni i amunicji (art. 15 ust. 1) pozwolenia na broń nie wydaje się osobom niemającym ukończonych 21 lat. Jednocześnie przepisy cytowanej ustawy dopuszczają możliwość wydania pozwolenia na broń myśliwską osobie mającej ukończone 18 lat, pod warunkiem złożenia stosownego wniosku przez Polski Związek Łowiecki.

Zatem aby ubiegać się o pozwolenie na posiadanie myśliwskiej broni palnej przed ukończeniem 21 lat, należy zwrócić się do właściwego zarządu okręgowego o wydanie wniosku celem przedłożenia go w wydziale postępowań administracyjnych właściwej komendy Policji. Jednak należy liczyć się z tym, że zarząd okręgowy przed wydaniem wniosku zwróci się do koła łowieckiego, gdzie zainteresowany odbywał staż, o przesłanie opinii w tej kwestii i dopiero po uzyskaniu takiej opinii podejmie dalsze działania.

Decyzja o wydaniu wniosku podejmowana jest kolegialnie na posiedzeniu zarządu okręgowego i ma rangę uchwały. Jednocześnie podkreślić należy, że przedłożenie przez zainteresowanego opisanego wniosku w wydziale postępowań administracyjnych właściwej komendy Policji nie w każdym przypadku skutkować będzie wydaniem decyzji na posiadanie myśliwskiej broni palnej przed ukończeniem 21. roku życia.

 

 

 
 
Copyright © by Łowiec Polski - Wszelkie prawa zastrzeżone
stat4u