Polowanie i myśliwy
Na sztucznych norach

Nie ma bardziej skutecznego sposobu polowania na lisy. Warunkiem sukcesu jest prawidłowe zbudowanie sztucznej nory i… dobry pies.

Jedziemy – zapada wreszcie decyzja. Śniegu jak nie było, tak nie ma i – sądząc z obserwacji – nic nie zapowiada rychłego nadejścia prawdziwej zimy. Nie można jednak kazać dłużej czekać gospodarzom polnego obwodu w Radzyniu Chełmińskim, dzierżawionego przez WKŁ „Daniel” nr 220 w Grudziądzu.

Sposób na zające

Od pewnego czasu  PZŁ prowadzi reintrodukcję zająca. Pierwsze szaraki od kilku lat zasilają łowiska około 40 kół, które – jak dotąd – wsiedliły ponad 2000 zajęcy.

Relacja Andrzeja Wierzbieńca z austriackiego Neudorfu (Zajęcze Eldorado ŁP 2/06 i Tajemnice Eldorado ŁP 6/06) odbiła się wśród polskich myśliwych szerokim echem. Przypomnijmy – 23 myśliwych gospodarujących tam na 2300 ha sprawuje opiekę nad populacją około 5000 zajęcy, z czego rocznie pozyskiwanych jest około 40% stanu. Podczas ubiegłorocznego polowania na 100 strzelb opolowano około 1600 ha, kładąc na pokocie 1062 zające, 351 bażantów, 35 kuropatw, a następnego dnia podniesiono jeszcze około setki postrzałków.

Na niedźwiedzia w Siedmiogrodzie

Rumunia to jeden z ostatnich krajów w Europie, gdzie można polować na niedźwiedzie. W rumuńskich Karpatach ich liczbę ocenia się na blisko 5 tysięcy.

Transylwania (historyczny Siedmiogród) kojarzona jest z ponurymi zamczyskami, duchami, wilkołakami i wampirami... Faktycznie jej XIV-wieczne zamki w Rasznowie i Branie wyglądają jak obiekty z planu filmu o Drakuli – zwłaszcza, gdyby w tle dodać średniowieczną zabudowę Sighisoary. Nie jest to jednak wyłącznie świat budzących grozę warowni. Transylwania to także wysokie góry z doskonałymi szlakami turystycznymi i narciarskimi, to zatrzymane w czasie wioski z charakterystycznymi dla tego zakątka świata „zamkami chłopskimi”, to także – szczególnie jesienią – mekka dla tych myśliwych, których ekscytują niebezpieczne wyzwania.

Ostoja medalowych byków

Ośrodek Hodowli Zwierzyny Mikołajki ma już 28 lat. Takie właśnie ośrodki są wzorowymi łowiskami i miejscem, gdzie myśliwi powinni się uczyć prawidłowej gospodarki łowieckiej.

Lasy wokół Mikołajek stanowią w zasadzie jeden kompleks podzielony w naturalny sposób granicą ciągu wielkich jezior mazurskich – Jezior mikołajskiego, bełdan i nidzkiego – na część wschodnią z Nadleśnictwem Pisz i dużą częścią Nadleśnictwa Maskulińskiego oraz część zachodnią z lasami Nadleśnictwa Strzałowo i obwodem łowieckim nr 126.

Ocena wieku jeleni

Określając wiek zwierzęcia w łowisku, należy zwrócić również uwagę na kształt głowy i wysokość jej noszenia, kształt i grubość szyi, tułów oraz ustawienie kończyn zwierzęcia. Istotne jest również, czy wiek osobnika szacujemy w miesiącach letnich, czy we wrześniu lub w styczniu.

W poprzednim numerze ŁP (8/2006) Antoni Przybylski w sposób syntetyczny przedstawił historię selekcji oraz dokonał analizy naszych działań w tym zakresie, trafnie oceniając niektóre przyczyny obecnej sytuacji. To jednak, moim zdaniem, tylko pierwszy – bardzo istotny – krok ku działaniom na rzecz doskonalenia selekcji w naszym kraju i budowania nowych standardów w tej dziedzinie. Polski Związek Łowiecki, ale także leśników, czeka jeszcze wiele wysiłków, by osiągnąć spodziewane rezultaty.

 

   
     
Copyright © by Łowiec Polski - Wszelkie prawa zastrzeżone
stat4u