"Łowiec Polski" - numer 12/2017
Polowanie i myśliwy

Pasowanie na ekranie

Koło łowieckie pod Legnicą dokonało obrzędu myśliwskiego pasowania z pogwałceniem niemal wszystkich zasad. Film z tej ceremonii znalazł się w Internecie a tematem dnia stała się pomazana krwią twarz pasowanego nowicjusza.

Film trwa niespełna dwie minuty. Ukazany jest spory pokot dzików leżących na dywaniku z jedliny, co świadczy, że zdarzenie ma miejsce po zakończeniu łowów. Na pierwszym planie, kilka metrów od pokotu, przy wypatroszonym dziku stoi myśliwy. Przed nim, wystrojony w pomarańczową bejsbolówkę, „mistrz ceremonii”. Informuje myśliwych, stojących w szeregu, że oto „młody” strzelił właśnie swego pierwszego w życiu dzika. Podkreśla, że adept łowiectwa zdał niedawno egzaminy jako prymus. Nakazuje frycowi, by przyklęknął na lewe kolano. Komenderuje zdjęcie czapek. Sam też ściąga swoją odblaskową bejsbolówkę. Macza dłoń w pełnej farby jamie brzusznej zwierza.

– Pasuję Cię na rycerza świętego Huberta. Bądź prawym myśliwym. Darz Bór!

Wypowiadając tę formułkę, kreś­­li palcem na czole fryca znak krzyża. I potem dzieją się rzeczy, które wydarzyć się nie powinny.

– Po kolei, proszę bardzo – na tę zachętę poszczególni uczestnicy polowania podchodzą do ciągle klęczącego pasowanego. Każdy nabiera na dłoń farbę z wnętrza dzika i przy salwach śmiechu smarują posoką twarz człowieka. Po kilku chwilach cała głowa adepta wygląda tak, jakby ktoś ją zanurzył w kuble z czerwoną olejną. Towarzyszą temu głupawe uwagi pod adresem pasowanego, w rodzaju „złap go prawą ręka za jajka!”.

Internet nie wybacza
Film trafił do Internetu pod koniec października. Szybko zwrócił uwagę organizacji zwalczających łowiectwo, których służby śledzą globalną sieć w poszukiwaniu materiałów kompromitujących myśliwych. Nagranie udostępniła na swojej stronie facebookowej grupa „Trójmiasto przeciw myśliwym”. Błyskawicznie pojawiły się pełne dezaprobaty komentarze. „Banda prostaków” – to bodaj najłagodniejsze miano, jakim określono uczestników ceremonii.

  Resztę artykułu przeczytasz w pełnym wydaniu "Łowca Polskiego"

 

Copyright © by Łowiec Polski - Wszelkie prawa zastrzeżone