"Łowiec Polski" - numer 11/2018
Wiadomości

Pułtusk ogólnopolski

W 95. rocznicę powstania PZŁ i setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości ogólnopolski Hubertus zagościł w mazowieckim Pułtusku. Zgodnie z tradycją odprawiono mszę, zorganizowano też koncerty muzyki myśliwskiej oraz znakomite pokazy sokołów, psów i wabienia jeleni.

Najdłuższy zabytkowy rynek w Polsce, jakim może pochwalić się mazowiecki Pułtusk, był 20 października tego roku miejscem, w którym ogniskowały się główne wydarzenia tegorocznego ogólnopolskiego Hubertusa, zorganizowanego przez Zarząd Główny Polskiego Związku Łowieckiego, przy wsparciu i współpracy Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych oraz Gminy Pułtusk. Mimo chłodnej pogody impreza zebrała sporo widzów, dopisali też myśliwi z wielu okręgów.

Wyjątkowy charakter tegorocznego Hubertusa wynikał z faktu podwójnego święta: naszego jubileuszu 95-lecia oraz setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Ten wspólny charakter pułtuskiego święta podkreślał poczet ułanów z 5. Pułku Ułanów Zasławskich z Ostrołęki i grupy rekonstrukcyjnej w mundurach z początku naszej odrodzonej państwowości oraz koncert muzyki patriotycznej w wykonaniu zespołu „Forest Brass”.

Osadzeni w polskości
Związek łowiectwa z polską historią i tożsamością został mocno podkreślony podczas oficjalnego otwarcia, w którym wzięli udział minister środowiska Henryk Kowalczyk, Łowczy Krajowy Piotr Jenoch, posłowie na Sejm: Bartosz Jóźwiak, Mieczysław Miazga, Piotr Olszówka i Urszula Pasławska oraz dyrektor generalny Lasów Państwowych Andrzej Konieczny, burmistrz Pułtuska Dorota Subda, przedstawiciel Krajowej Rady Izb Rolniczych Robert Nowak, dowódca 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Andrzej Wasielewski i krajowy kapelan myśliwych ksiądz Wojciech Frątczak.

Minister Henryk Kowalczyk w swoim wystąpieniu z wielkim uznaniem mówił o udziale myśliwych w walce o nasze narodowe i państwowe samostanowienie.

– To także dzięki heroicznemu wysiłkowi myśliwych możemy dzisiaj żyć w państwie prawdziwie niepodległym i korzystać z owoców wolności – mówił minister Kowalczyk.

W swoim wystąpieniu podczas otwarcia uroczystości rozwinął ten wątek Łowczy Krajowy Piotr Jenoch, przypominając między innymi nazwiska wielu polskich bohaterów – i równocześnie myśliwych – którzy zapisali się na trwałe w historii walk o niepodległą ojczyznę. Wskazał równocześnie, że niezależnie od heroizmu polscy myśliwi, we współpracy z leśnikami, prowadzili w przeszłości i prowadzą obecnie organiczną pracę na rzecz polskiej przyrody, przywracając jej między innymi żubra, łosia, sokoła czy bobra, ratując je przed całkowitym wyginięciem.

  Resztę artykułu przeczytasz w pełnym wydaniu "Łowca Polskiego"

 

Copyright © by Łowiec Polski - Wszelkie prawa zastrzeżone